Adres

ul. Matejki 10, 96-313 Jaktorów

Telefon

+48 608 614 608

Email

biuro@pkinfra.pl

Podczerwień

Promieniowanie podczerwone jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, tak samo jak fale radiowe, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie rentgenowskie i mikrofale. Podczerwień (IR) jest częścią spektrum światła słonecznego, dzięki której cała nasza planeta jest ogrzewana . Promieniowanie podczerwieni jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale możemy je odczuć w postaci ciepła.
Promieniowanie IR jest jednym z trzech sposobów w jaki sposób ciepło jest przekazywane z jednego miejsca do drugiego, pozostałe dwa to: konwekcja i przewodzenie. Wszystko o temperaturze wyższej od około 5 stopni Kelvina (-268 stopni Celsjusza) emituje promieniowanie IR. Słońce emituje połowę całkowitej energii jako podczerwień, a wiele z jego światła widzialnego jest absorbowane i ponownie emitowane jako promieniowanie IR.

Według badań naukowych w promiennikach podczerwieni tylko 10 procent energii elektrycznej ulega konwersji do światła widzialnego. Pozostałe 90 procent jest przekształcane w promieniowanie podczerwieni. Lampa podczerwieni przekazuje ciepło fal elektromagnetycznych z prędkością około 300 000km/s czyli z prędkością światła.

Promienniki podczerwieni są nie tylko najszybsze w przekazywaniu ciepła, ale są też najbardziej odpowiednie dla konkretnych aplikacji wykorzystujących technologię podczerwieni w warunkach gdzie np. wymagana jest czystość.

Ogrzewanie na podczerwień, eliminuje stratę energii zużywanej do ogrzewania nośnika i utraty ciepła przez konwekcję. Fale podczerwone wnikają w materiał, na które padają i dostarczają ciepło bezpośrednio do tego materiału. Np. w lakiernictwie krótka fala podczerwieni odbija się od nośnika (blachy stalowej) i „powracając” suszy bezpośredni lakier samochodowy.

Zastosowanie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie UTI.PL